Moscow City Naberezhnaya Tower - C Blok, Moskova, Rusya

Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş.'nin yatırım projesi olarak Moskova'da inşa etmekte olduğu A sınıfı ofis binalarının birinci fazında 17 katlı A Blok Ekim 2004'te; 27 katlı B Blok ise Kasım 2005'te kiracılarınını ağırlamaya başlamışlardır. Bu projenin ikinci fazı olan, aynı serinin üçüncü ve son binası olan 60 katlı, 100.000 m2 kiralanabilir alanı olacak C blok inşaatı Aralık 2007 tarihi itibarıyle tamamlanmıştır. Bina 2008 yılının ilk aylarında kiracılarını ağırlamaya başlayacaktır. Bina otomasyon sistemleri tarafımızca kurulmuş olan A ve B bloklardan sonra, C blok'ta da Honeywell sistemleri tercih edilmiş olup, otomasyon sistemi yine tarafımızca kurulmaktadır.

Binadaki klima santralları, pompalar, soğutma grupları, elektrik trafoları vs elektromekanik sistemlerin tamamı merkezden Honeywell-EBI (Enterprise Building Integrator) yazılımı yardımı ile izlenmekte ve kumanda edilebilmektedir. Bu merkezden yaklaşık 30.000 nokta izlenmekte veya kontrol edilebilmektedir. Sistem devreye alındığında sistemi internet üzerinden izlemek ve kumanda etmek de mümkün olacaktır.

Binadaki ana elektrik dağıtım panoları üzerindeki enerji analizörleri (Socomec) yardımı ile ana dağıtım panolarının, akım, gerilim, tüketilen aktif/reaktif güç vs.gibi yaklaşık 40 civarındaki parametreleri modbus haberleşme üzerinden merkezden izlenmektedir. Aynı şekilde her kattaki 4 bağımsız bölümün ayrı ayrı enerji tüketimleri de merkezden izlenmektedir. Soğutma gruplarının ise tüm parametreleri yine modbus haberleşme ile Honeywell OPS (Open Point Server) cihazları yardımı ile merkezden izlenmekte ve kontrol edilebilmektedir.

Mekanik hacimlerde yer alan mekanik veya elektromekanik sistemleri izlemek ve kumanda etmek için yaklaşık 50 adet; katlarda bulunan mekanik ve elektromekanik sistemleri izlemek ve kumanda etmek için ise yaklaşık 65 adet Honeywell Excel 500 kontrölör kullanılmıştır. Katlarda ve genel mekanlarda bulunan fan coillerin müstakil kontrolu için ise yaklaşık 3000 adet Honeywell'in yeni seri geniş ekranlı dijital termostatları kullanılmış olup, birden çok fan coili tek bir termostat ile sürebilmek için ise Ontrol'un geliştirmiş olduğu FR-4 tip röle kartları kullanılmıştır.

(Sistem süpervizyonu ve devreye alma çalışmaları sürmektedir..)


Mart 2008 itibarıyle Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş. tarafından inşa edilmekte olan Naberezhnaya Towers 17 katlı A Blok, 27 katlı B blok ve 60 katlı C blok görünümleri. Sağ yanında Moscow City projesine ait komşu projeler..

Proje ile ilgili detaylar (Resimleri büyük görmek için lütfen üzerine tıklayınız)

Kontrol Noktaları Listesi
Saha İstasyonu CP-5912

Soğutma Kuleleri Otomatik Kontrol Prensip Şeması

Soğutma Loop Eşanjörleri
Otomatik Kontrol Senaryosu

Motor Kontrol Panoları
Ark Elektrik Tarafından Yapılmıştır

MCC ve CP Panelleri
Ark Elektrik Tarafından Yapılmıştır

MCC Panosu
Bağlantı Detayları

Teknik Hacimler CP Panelleri
Giriş/Çıkış Bağlantı Detayları

Kontrol Panelleri
Genel Görünüş

Teknik Hacimler CP Panelleri
Giriş/Çıkış Bağlantı Detayları

Isitma Esanjörleri
Giriş/Çıkış Sıcaklık Sensörleri

Fark Basınç Anahtarları Montajı
Honeywell DPS400

Chiller Girişleri Debi Ölçerleri Montajı
Krohne DWM2000

Klima Santrali Damper Motoru Montajı
Honeywell S20230-2POS

Fark Basınç Sensörü
Honeywell FHBN5+ED3

Donma Termostatı Montajı
Honeywell T6950A

Chiller Girişi Kontrol Vanaları
ARI Armaturen, DN250

Ana Soğutma Sistemi
Primer ve Sekonder Pompa Grupları

Drencher Hatları Kelebek Vanaları
Belimo

Ana Soğutma Kuleleri
Evapco

Basınçlandırma
Fanları

Kontrol Vanaları
Honeywell V5016A

Dijital LCD Ekranlı Fan Coil Termostatı
Honeywell T7126B1062A

Röle Kartları (Tek Termostat ile birden fazla
Fan Coil sürmek için) Ontrol imalatı

Su Depoları Otomatik Doldurma
Vanaları, Honeywell FV300