2007 Yılı Referanslarımız


Naberezhnaya Towers C Blok, Moskova, Rusya Federasyonu

Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş.'nin yatırım projesi olarak Moskova'da inşa etmekte olduğu A sınıfı ofis binalarının birinci fazında 17 katlı A Blok Ekim 2004'te; 27 katlı B Blok ise Kasım 2005'te kiracılarınını ağırlamaya başlamışlardır. Bu projenin ikinci fazı olan, aynı serinin üçüncü ve son binası olan 60 katlı, 100.000 m2 kiralanabilir alanı olacak C blok inşaatı Aralık 2007 tarihi itibarıyle tamamlanmıştır. Bina 2008 yılının ilk aylarında kiracılarını ağırlamaya başlayacaktır. Bina otomasyon sistemleri tarafımızca kurulmuş olan A ve B bloklardan sonra, C blok'ta da Honeywell sistemleri tercih edilmiş olup, otomasyon sistemi yine tarafımızca kurulmaktadır.

Binadaki klima santralları, pompalar, soğutma grupları, elektrik trafoları vs elektromekanik sistemlerin tamamı merkezden Honeywell-EBI (Enterprise Building Integrator) yazılımı yardımı ile izlenmekte ve kumanda edilebilmektedir. Bu merkezden yaklaşık 30.000 nokta izlenmekte veya kontrol edilebilmektedir. Sistem devreye alındığında sistemi internet üzerinden izlemek ve kumanda etmek de mümkün olacaktır.

Binadaki ana elektrik dağıtım panoları üzerindeki enerji analizörleri (Socomec) yardımı ile ana dağıtım panolarının, akım, gerilim, tüketilen aktif/reaktif güç vs.gibi yaklaşık 40 civarındaki parametreleri modbus haberleşme üzerinden merkezden izlenmektedir. Aynı şekilde her kattaki 4 bağımsız bölümün ayrı ayrı enerji tüketimleri de merkezden izlenmektedir. Soğutma gruplarının ise tüm parametreleri yine modbus haberleşme ile Honeywell OPS (Open Point Server) cihazları yardımı ile merkezden izlenmekte ve kontrol edilebilmektedir.

Mekanik hacimlerde yer alan mekanik veya elektromekanik sistemleri izlemek ve kumanda etmek için yaklaşık 50 adet; katlarda bulunan mekanik ve elektromekanik sistemleri izlemek ve kumanda etmek için ise yaklaşık 65 adet Honeywell Excel 500 kontrölör kullanılmıştır. Katlarda ve genel mekanlarda bulunan fan coillerin müstakil kontrolu için ise yaklaşık 3000 adet Honeywell'in yeni seri geniş ekranlı dijital termostatları kullanılmış olup, birden çok fan coili tek bir termostat ile sürebilmek için ise Ontrol'un geliştirmiş olduğu FR-4 tip röle kartları kullanılmıştır.

(Sistem süpervizyonu ve devreye alma çalışmaları sürmektedir..)

Diğer resim ve detaylar için >>>

Toyota MIRAI Car Assembly Plant, St.Petersburg, Rusya Federasyonu

Toyota tarafından Rusya'nın St.Petersburg şehrinde Toyota Camry modeli araçları üretmek amacıyla yatırımına karar verilen fabrika, Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş. tarafından inşa edilmektedir. Fabrikanın Kasım 2007 tarihinde üretime başlaması planlanmıştır. Fabrika St.Petersburg'un Shushary bölgesinde, yaklaşık 220 hektarlık bir alan üzerine inşa edilmekte olup, başlangıçta yılda 20.000 araç, daha sonra ise 50.000 araç üretecek; aynı zamanda yaklaşık 500 lokal işçiye iş olanağı sağlayacaktır. Binalarda ısıtma/soğutma amacıyla elektrikli veya doğal gaz ısıtma üniteli klima santralları kullanılmış olup, bunların otomatik kontrol sistemlerinde Honeywell Excel 50 kontrol panelleri ve Excel Smart I/O modülleri tercih edilmiştir.

(Ağustos 2007'de tamamlanmıştır)


İstanbul Ulaşım Genel Müdürlük Binası, Ferhatpaşa, İstanbul

Doğan Mühendislik tarafından ısıtma sistemlerinin revizyonu yapılmış olan İstanbul Ulaşım A.Ş.'nin Ferhatpaşa'da bulunan genel müdürlük binasında söz konusu sistemleri izlemek ve kontrol etmek amacıyla Honeywell sistemler tercih edilmiş olup, sistemde Honeywell Excel 50 kontrol panelleri kullanılmıştır. Grafik merkezde ise Honeywell SymmetrE grafik merkez yazılımı kullanılmıştır.

(Ekim 2007'de tamamlanmıştır)


Graham Plastik Fabrikası, Kartal, İstanbul

Mekanik Tesisatı Norm Mühendislik tarafından gerçekleştirilmiş olan tesiste, imalat hollerinin ısıtma ve havalandırılması ve ayrıca pozitif basınçta tutulması için, Honeywell Excel 50 kontrol panelleri ve Smart I/O modülleri kullanılmıştır. Sistemin efektif kontrolu için ise Grafik merkezde 500 nokta kapasiteli Honeywell SymmetrE grafik merkez yazılımı kullanılmıştır.

(Ekim 2007'de tamamlanmıştır)

 

2006 Yılı Referanslarımız


Sun Plaza, Maslak, İstanbul

1968 Yılından beri istanbul'da polipropilen dokumacılığı yapmakta olan ve şu anda dünyanın en büyük imalatçılarından birisi olan Sun Jüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından İstanbul Maslaktaki eski fabrika binasının yerine yapılmakta olan Sun Plaza'nın inşaatına Ocak 2003 yılında başlanmıştır. Aralık 2005'ten itibaren ise seçkin kiracılar binada yerlerini almaya başlamışlardır.

Sun Plaza 147 metre yükseklikte olup; 5 bodrum kat, zemin kat, asma kat, 28 tipik kat, 2 penthouse katı olmak üzere toplam 37 kattan oluşmaktadır.

Sun Plaza'da binanın fonksiyonlarına, işletmesine ve konforuna bir artı değer katmak üzere Honeywell otomasyon sistemleri tercih edilmiştir. Sun Plaza'nın bina otomasyon sistemleri Honeywell A.Ş. tarafından anahtar teslimi olarak kurulmakta olup; sistemin tüm detay mühendislik, programlama, süpervizyon, test, devreye alma ve teknik eğitim hizmetleri firmamızca sağlanmaktadır.

Binada A ve B blok için 8 adet Honeywell Excel 500, 60 adet Excel 50 kontrolör ve buna bağlı smart I/O modülleri kullanılmıştır. HVAC otomasyonu için söz konusu kontrolörler kullanılarak yaklaşık 2.800 fiziksel nokta izlenmekte ve kontrol edilmektedir. Konfor kontrolu için ise yaklaşık 800 adet Honeywell Excel 10 smart VAV kontrolörleri kullanılmış ve yaklaşık 4.000 nokta izlenmekte ve kontrol edilmektedir.
Tüm bu noktalar merkezde Honeywell EBI (Enterprise Building Integrator) grafik merkez yazılımı ile bir server ve iki ayrı istasyon üzerinden izlenmekte ve kontrol edilmektedir.

(Aralık 2006'da tamamlanmıştır)


Olimpia Cam Fabrikası, Kartal, İstanbul

Olimpia Cam fabrikası bir çok otomobil fabrikasının önemli bir oto cam üreticisi olup, fabrikası İstanbul Kartal'da kuruludur. Söz konusu tesisin iki adet cam baskı imalat holünün mekanik taahhüt işleri Botes Klima tarafından gerçekleştirilmiş olup, imalat hollerinin pozitif basınçta ve sabit sıcaklıkta tutulması amacıyla Honeywell Excel 50 kontrol panelleri kullanılmıştır.
(Temmuz 2006'da tamamlanmıştır)Propak Ambalaj Fabrikası, Çorlu, Tekirdağ

Mekanik taahhüt işleri Botes Klima tarafından yapılmış olan Propak Ambalaj Malzemeleri fabrikasında, ambalaj malzemeleri üretim holünün ısıl parametrelerinin kontrolu Honeywell Excel 50 kontrol panelleri tarafından sağlanmaktadır.
(Haziran 2006'da tamamlanmıştır)Anadolu Yaldız Fabrikası, Lüleburgaz, Kırklareli

Türkiye'nin en önemli yapışkan bant, yaldız ve baskılı yapışkan etiket üreticilerinden birisi olan Anadolu Yaldız A.Ş.'nin Lüleburgaz'da kurmuş olduğu yeni yatırımı olan fabrikasının ısıtma, havalandırma sistemlerinin kontrolunda yeni nesil kontrolörler olan Tridium sistemi kullanılmıştır. Tridium'un internet altyapısı sayesinde Lüleburgaz fabrikadaki sistemler internet üzerinden İstanbul merkez ofisten izlenebilecektir.
(Mart 2006'da tamamlanmıştır)Kumburgaz Anzer Oteli, İstanbul

Mekanik taahhüt işleri Botes Klima tarafından yapılmış olan Kumburgaz Anzer Otelinin, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin kontrolu Honeywell Excel 100 kontrol panelleri kullanılarak sağlanmıştır. Klima santralları, kazanlar, soğutma grupları, güneş enerjisi sistemleri, havuz ve hamam sistemleri ve sirkülasyon pompaları bu paneller tarafından kontrol edilmektedir.
(Mart 2006'da tamamlanmıştır)
2005 Yılı Referanslarımız


Moscow City Naberezhnaya Tower - B Blok, Moskova, Rusya

Moskova şehrinin önemli projelerinden birisi olan Moscow City projesi içinde yer alan Naberezhnaya Tower üç bloktan oluşmaktadır. I.Etapta A ve B blokların inşaatı planlanmış, 17 katlı A Blok 2004 yılında tamamlanmıştır. 27 Kattan oluşan B blok 29.800m2'si kiralanabilir olmak üzere toplam 57.000m2 kapalı alana sahiptir, inşaat Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş. tarafından yapılmaktadır. II.Etap kapsamında ise 57 kattan oluşan C Blok inşa edilecektir.

Binadaki tüm ısıtma havalandırma iklimlendirme sistemleri, bir çok elektriksel veya elektromekanik sistemler bina otomasyon sistemi tarafından kontrol edilmektedir. Binada yaklaşık 10.000 nokta kontrol edilmekte veya izlenmektedir.
Binada ısıtma/soğutma amaçlı kullanılan 1850 adet fan coil de bireysel oda kontrol sistemine bağlanmıştır. Soğutma grupları ve elektrik ana dağıtım panolarının tüm parametreleri openlik sistemi üzerinden merkezden izlenmektedir.

Bu amaçla binada Honeywell Excel 100/500 Kontrolörler; Excel 10 fan coil kontrol sistemi; Excel Openlink; Honeywell EBI (Enterprise Building Integrator)Grafik Merkez Yazılımı kullanılmıştır. (Mart 2006'da tamamlanmıştır.)

Diğer resim ve detaylar için >>>


Riverside Hotel, Moskova, Rusya

MKH Investment yatırımı olan Moskova Swisshotel Krasny Holmy Pavaletskaya bölgesinde inşa edilmiş olup Ağustos ayı sonunda işletmeye açılmıştır. Otel 36 katlı, 234 odalı, 400 yatak kapasiteli ve toplam 38.000 m2 kapalı alanı ile Moskova'nın en prestijli otelleri arasında olup, nehir kenarında ve Kızıl Meydana iki km. uzaklıktadır.

Binada tüm mekanik ve elektriksel sistemler merkezden izlenmekte veya kontrol edilmektedir. Isıtma/havalandırma, aydınlatma, elektriksel sistemler ile ilgili olarak kontrol edilen veya izlenilen nokta sayısı yaklaşık 5.000 civarındadır. Soğutma grupları ile ilgili tüm arıza ve durum bilgileri ile ana elektrik dağıtım panolarının tüm elektriksel parametreleri ise Openlink sistemi yardımı ile merkezden izlenmekte veya kumanda edilmektedir.

 • Müşteri : Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş.
 • Tamamlanma Tarihi : Ağustos 2005
 • Kurulan Sistemler :

  Honeywell Excel 100/500 Kontrolörler;
  Honeywell Excel Openlink;
  Honeywell Excel 10 fan coil kontrol sistemi;
  Honeywell EBI (Excel Building Integrator) Grafik Merkez Yazılımı


 • Bechtel-Enka Bautino Tedarik Üssü, Bautino, Kazakistan

  Kuzey Hazar Denizi petrol havzasının tüm lojistik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Bechtel-Enka tarafından Kazakistan'ın Bautino bölgesinde inşa edilmiş olan üs bölgesi; ofisler, meshol, personel konaklama tesisleri, sosyal tesisler, depo gibi çeşitli amaçlar için kullanılan prefabrik binalardan oluşmaktadır. Bu binaların yangın algılama ve ihbar sistemleri de tarafımızca kurulmuş olup, tesiste 4 loop kapasiteli Honeywell XLS80e analog adresli yangın algılama ve ihbar paneli ve Honeywell ekipmanları kullanılmıştır.
  (Kasım 2005'te tamamlanmıştır.)


  İndeks Deri Binası, Bağcılar, İstanbul

  Mekanik taahhüt işleri Botes Klima tarafından gerçekleştirilmiş olan İndeks Deri idari binasında ısıtma havalandırma sistemlerinin otomatik kontrolu firmamızca gerçekleştirilmiş olup, bu amaçla binada Honeywell Excel 50 kontrol paneli kullanılmıştır.
  (Aralık 2005'te tamamlanmıştır.)

   

  2004 Yılı Referanslarımız

  Moscow City Naberezhnaya Tower - A Blok, Moskova, Rusya

  Moskova şehrinin önemli projelerinden birisi olan Moscow City projesi içinde yer alan Naberezhnaya Tower üç bloktan oluşmaktadır. Bu projenin I.Etabında yer alan A blok 17 kat ve 18.281 m2 kiralanabilir alandan oluşmaktadır.

  Binada tüm mekanik ve elektriksel sistemler merkezden izlenmekte veya kontrol edilmektedir. Isıtma/havalandırma, aydınlatma, elektriksel sistemler ile ilgili olarak kontrol edilen veya izlenilen nokta sayısı yaklaşık 2.500 civarındadır. Soğutma grupları ile ilgili tüm arıza ve durum bilgileri ile ana elektrik dağıtım panolarının tüm elektriksel parametreleri ise Openlink sistemi yardımı ile merkezden izlenmekte veya kumanda edilmektedir.

 • Müşteri : Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş.
 • Tamamlanma Tarihi : Ekim 2004
 • Kurulan Sistemler :

  Honeywell Excel 100/500 Kontrolörler;
  Honeywell Excel Openlink;
  Honeywell EBI (Excel Building Integrator) Grafik Merkez Yazılımı